Fraksiyonel lazerlerin dermatolojide kullanımı son yıllarda giderek yaygınlaşmıştır, etkili ve güvenilirdir. Ciltte kontrollü hasar oluşturulur. Sağlam cilt dokusu kısa zamanda hasarlanan alanı tamir eder. Her seansta yaklaşık %20 kadar cilde etki edildiğinden fraksiyonel lazer adı verilmiştir.

 

Fraksiyonel lazerin etki mekanizması

13×13 mm alana, 169 adet 250 μm lik mikro delikler açar. Dermal ısınma kolajen denaturasyonuna neden olarak yeni bir yapılanma gerekliliği oluşturur, oluşan kolajen daha kalın ve kısadır. Bunun yanısıra yara iyileşme süreci de başlar ve fibroblastların çoğalması uyarılır, yeni kolajen üretimi artar ve depolanır. Uygulama sonrası bir yıl boyunca kolajen oluşumu devam etmektedir.

 

Kullanım alanları

1- Kırışıklıkların tedavisinde,

2- Leke tedavisinde,

3- İyi huylu benlerde,

4- Akne skarlarının (izlerin) yok edilmesinde,

5- Gözeneklerin sıkılaştırılmasında,

6- Deri renginde açılma, canlanma, parlaklık sağlama ve ton farklılıklarını düzenlemede,

7- Yara, yanık, jilet ve cerrahi insizyon izlerinin giderilmesinde tüm dünyada yaygın kullanım alanı bulmuştur.

 

Cilt yenileme genellikle 3–5 seans gerektirmektedir. Tedavi edici etkileri 6 ay -1 yıl devam eder. 3-4 haftada bir tekrarlanır. Seanslar ortalama 15–20 dk. sürer. Uygulama sonrası ilk 24 saat yüzde kızarıklık ve yanma hissi olsa da nemlendirici kremlerle geçmektedir. Yüzeysel kabuklar görülebilir, iz bırakmadan en geç 3-5 gün içinde iyileşir. İlk gün yüzün yıkanmaması, 3 gün içinde de makyaj yapılmaması önerilmektedir. Uygulama sonrası yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Yaz aylarında güneşten korunma tam yapılamayacağı düşünülerek tedaviler ertelenmelidir.