Hpv – Genital Siğil Tedavisi

 

Genital bölgede yerleşen siğillere Latincede Conyloma accuminata denir. Penis, skrotum, vajina, anüs çevresi, ve rahim ağzı gibi genital bölge tüm deri ve mukozalar üzerine yerleşir. Genital bölge dışında ağızda dudaklar, yanaklar ve boğaza da yerleşebilir. Genital ve el/ayak gibi diğer vücut bölgelerine yerleşen siğillerin sebebi Human Papilloma Virus’tür (HPV). HPV’nin 200’e yakın alt tipi vardır. Bu tiplerden 40 kadarı genital bölgede siğile neden olmaktadır. Genital bölgeye yerleşen HPV’nin bazı tiplerinin kansere yol açma potansiyeli vardır. Bu tipler düşük ve yüksek riskli olmak üzere iki gruba ayrılır. Yüksek riskli HPV tipleri; HPV tip 16 ve 18 başta olmak üzere 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82 yüksek riskli tiplerdir. Genital siğillerinizden alınan parça veya sürüntülerle HPV tipinizin kansorejen olur olmadığını öğrenebilirsiniz.
HPV, Dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan enfeksiyondur. Cinsel deneyim erken yaşta başlayan, cinsel partner sayısı fazla olan ve korunmasız ilişkisi olan bireylerde daha sık görülür. Genital siğiller oral, anal ve vajinal cinsel temasla bulaşır ve bulaşma oranı yaklaşık %60’dır. HPV bulaştıktan sonra bireyin bağışık sistem durumuna ve HPV’nin tipine göre siğil oluşma süresi 3 hafta ile 24 ay arasındadır. HPV bulaşan bireylerin %30’unda siğil gelişirken %70’inde gelişmez ve taşıyıcı olurlar.
Deriden kabarık ya da yassı, deri renginde-pembe-kahve tonlarında et beni benzeri kabartılar şeklinde görülen genital siğiller genellikle milimetrik olarak başlar ve tedavi edilmezse sayıları artar ve oldukça büyük boyutlara ulaşabilir.  Genital siğiller nadiren kaşıntı yapar ve kadınlarda kaşıntı cinsel ilişki sırasında ve gebelikte kanamaya neden olabilir.
Genital siğillerin tanısı klinik muayene ile konur fakat bazı atipik görünümlü olgularda biyopsi sonrası histopatolojik inceleme gerekebilir. Klinik olarak siğil görülmeyen kadın hastalarda smear testi incelemesi ve PCR ile HPV –DNA varlığına bakılmalıdır. Erkek hastalarda Multiplex PCR test ile üretral sürüntüden HPV varlığı araştırılabilir.
Siğiller üzerine kimyasal olarak yakıcı veya bağışık sistemi düzenleyici kremler uygulanabilir fakat mutlaka doktor gözetiminde yapılmalıdır. Tahriş başta olmak üzere böbrek yetmezliğine kadar giden yan etkilere neden olabilmektedir. Krem tedavilerinde siğiller az sayıda ve küçükse başarı artar aksi durumda etkinliği çok yoktur. Kriyoterapi, sıvı nitrojenle siğili dondurarak yakma işlemidir, deneyim gerektirir ve etkili dozda yapılmazsa tam tersi siğillerin artmasına neden olabilir. Elektrokoter, lazer ve plazma enerji bazlı yakma işlemleri lokal anestezi eşliğinde daha konforlu ve daha başarılı sonuçlar elde edilir. Yakma işlemleri sonrasında gelişen izler zamanla kaybolur. Az sayıda yerleşen büyük siğillerde cerrahi yöntemle kesip çıkartılabilir.
HPV tedavi ve takiplerini düzenli yaptırmadığınız zaman özellikle yüksek riskli HPV’li bireylerde kanser öncüsü lezyonlara ve kansere yol açabilir. Başta servikal kanser yani rahim ağzı kanseri olmak üzere, anogenital bölge, penis ve baş- boyun kanserleri de görülebilir. Eğer hamileyseniz siğilleriniz doğuracağınız bebeğinize bulaşma riski taşıdığı için mutlaka tedavi olmalısınız. Tedavi olmak siğilleri partnerinize geçirme riskinizi oldukça azaltmaktadır.
HPV’den korunmak ve bulaşmayı azaltmak için aşılanma, sünnet olma ve prezervatif kullanımı önemlidir. Genital bölgede traş travmasına bağlı nüksleri önlemek için tüy dökücü kremler veya lazer epilasyon yapılmalıdır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
İçerik Güncelleme Tarihi : 14.12.2022