Karbon peeling, Q-switched Nd-YAG lazer ile yapılabilen bir işlemdir. Bazı prosedürlerinde karbonla maske yapılıp beklenildiği için genelde bu isimde anılmaktadır. Q-switched Nd-YAG lazer, karbon solüsyonu ile birlikte kullanılmaktadır. Lazer uygulamadan önce, lazerin renk konusundaki etkinliğini artırmak için cildin yüzeyine karbon solüsyonu sürülür. Ciltte 15-20 dk. bekletilen karbon gözenekler tarafından emilir. Böylece ciltte ve gözeneklerin içinde renk artışı gerçekleşir ve lazer işlemi daha fazla etkili olur. Farklı dalga boylarındaki başlıkları ile çeşitli sorunlara çözüm olabilmektedir.

Başlıca kullanım alanları?

  • Akne ve akne sonrası iz ve kızarıklıkların azaltılmasında,
  • Cilt lekeleri, çillerin tedavisinde,
  • Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılmasında,
  • Her renk dövmenin silinmesinde kullanılmaktadır.
  • Karbon peeling ile kolajen dokuyu canlandırmak, cildi tazelemek mümkündür. İleri düzeyde bir cilt bakımı sağlar.
  • Lazer epilasyona dirençli kıllara sarartma işlemi uygulanabilmektedir.

 

Karbon peeling nasıl etkili olur?

Q-switched Nd-YAG lazerin karbonla birlikte uygulanması ciltte ve gözeneklerin içinde ısı ve ses dalgaları etkisinin daha fazla olmasını sağlar. Lazer işlemi cilt yüzeyinden karbonu kaldırırken bir miktar peeling yapar. Isı ve ses dalgaları ciltte ve gözeneklerin etrafında kolajeni artırır. Böylece ciltte toparlanma ve gözeneklerde küçülme gerçekleşir. Ciltte Q-switched Nd-YAG lazer, renk maddesini yani melanini dermiste parçalar ve dolaşımla atılmasını sağlar. Peeling özelliği ile derinin üst tabakasında cilt tonunun ve lekelerin açılmasını sağlar.

 

Karbon peeling her cilt tipine uygulanabilir

Yaş, cinsiyet gözetmeksizin herkes için uygulanabilen bu yöntem, ortalama yarım saat sürer ve hemen günlük yaşama dönmenize olanak sağlar. Ağrı ve sızıya yol açmayan, enjeksiyonsuz yapılan yöntemin uygulama sayısı, ciltteki soruna göre en az 1 en fazla 10 seans şeklindedir. Her cilt tipinde uygulanabilen karbon peeling, güneşin bıraktığı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri, eskiyen kolajen tabakası, çevresel ve pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırmakta ve tek uygulama sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırabilmektedir.