Mezoterapi nedir?

Değişik kimyasal maddelerin orta deri tabakasına çok ince uçlu iğneler ile enjekte edilmesiyle yapılan tedavi şeklidir. Problemli alana direkt injeksiyon yapıldığı için etki fazla, yan etki iğneden kaynaklanan sorunlar dışında yoktur. Bu yöntem birçok branşta tedavi amaçlı olarak kullanılabilir. Günümüzde estetik dermatolojide saç dökülmesi, yüz ve boyunda antiaging amaçlı kırışıklık önleyici, selülit tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Bunun yanı sıra eklem ağrıları, kas spazmı ve alerjik hastalıklar gibi birçok alanda uygulanabilen etkili bir yöntemdir.

 

Mezoterapi kaç seans yapılır?

Mezoterapi, kişiden kişiye değişmekle birlikte, uygulanacak bölge ve probleme göre ortalama 6-10 seans sürmektedir. Çok pratik bir uygulama olup, seans süreleri de 10-15 dakikadır. Seans araları ise 5-7 gündür.

 

Mezoterapi uygulama tekniği

Tedavi edilecek durumlara bağlı olarak seçilen spesifik bölgelere, çok ince iğne uçları ile (4–6-13mm boyunda ve 27-30 gauce inceliğinde) uygulanır. Önemli olan hazırlanan karışımda kullanılan ilaçların farmakolojik özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etki potansiyellerini iyi bilmektir. Hissedilen ağrı, iğnelerin boyutlarıyla orantılı olarak oldukça azdır. Tedavinin seans sayısı, uygulama yapılan kişiye, problemin derecesine ve enjeksiyonun yapılacağı bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

Kimler, mezoterapi yönteminden yararlanabilir?

Tüm sağlıklı erkek ve kadınlar, mezoterapi ile tedavi yönteminden yararlanabilmektedir. Ancak hamile kadınlara, emzirenlere, insüline bağımlı ileri düzey diyabetlilere, ileri kalp hastalığı çekenlere, kanser hastalarına, mezoterapi ürünlerine bilinen bir alerjisi olanlara ve kanama hastalığı (hemofili) olan kişilere mezoterapi yöntemi tavsiye edilmemektedir.

 

Mezoterapinin yan etkileri var mıdır?

Mezoterapi, uzman kişiler tarafından uygulanması gereken bir yöntem olup, belirtilen çerçevedeki koşulları sağlayan tüm kadın ve erkeklere uygulanmasında hiçbir sakınca taşımamaktadır. Ancak kimi zaman enjeksiyon bölgesinde geçici ezik ve çürükler görülebilmektedir. Kullanılan maddeler sistemik dolaşıma karışmadığından bu tarz bir problem de geçicidir.

 

Tavsiyeler

İşlemden önce Aspirin ve ağrı kesici ilaç alınmamalı, E vitamini ve ginseng içeren vitaminler kullanılmamalıdır. Selülite yönelik tedavi alan hastalarda kafeinli içeceklerden (çay, kahve, kola) soda ve tuzdan uzak durmak, yağsız, şekersiz, posalı yiyeceklerden oluşan diyet programları uygulamak, masaj ve spor (yürüme ve yüzme) yapmak tedavinin etkili olarak sonuca ulaşabilmesine yardımcı olacaktır. Bol miktarda su içmek, mezoterapinin etkinliğini artırır. İşlemden sonra 4 saat kadar o bölgeye su değmemelidir.

 

Mezoterapinin avantajları nelerdir?

Ağız yoluyla ya da kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlar yoluyla alınan ilaçların alınan miktarlarının tümü her zaman ilgili hedef bölgeye kadar ulaşamamaktadır. Çünkü ilaçların emilimi sırasında bir kısmı emilemeden parçalanarak atılmaktadır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sınırlı kalmaktadır. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabildiği için diğer organ ya da dokuları da etkileyecektir ve istenmeyen yan etkiler oluşabilecektir. Mezoterapide ise küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla ilaçlar direkt olarak problemli bölgeye verilir. Sistemik bir yan etkiye neden olmaksızın problem çözülür. Bu yolla tedaviden maksimum fayda elde edilir.